Včely - organizmy vyššího řádu
Včely jsou superorganizmy, které vévodí seznamu hmyzích opylovačů, na nichž je závislá třetina potravinových plodin. Včely medonosné uvažují kolektivně jako roj. Jeden z mála živočichů kromě člověka, který komunikuje symbolicky. Když chtějí například svým družkám sdělit, kde najdou potravu, vyjádří to tancem . Jsou to složití, vysoce organizovaní tvorové. Když sledujete včely, jak pracují jako jedna mysl, aby vyrobily med, je těžké uvěřit, že jejich nejvýznamnější role v přírodě je něco, co si vůbec neuvědomují: roznášení pylu. Odhaduje se, že kvůli půl kilogramu květového medu, musí včely navštívit přibližně 8,7 milionu květů. Úl s populací až 80 000 jedinců je jako malé lidské město.
Včely žijí ve společnosti, kterou nazýváme včelstvo. Včelstvo je zpravidla složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců, závisejícího na síle včelstva, dostupnosti bílkovinné potravy (pylu) a roční době. Do určité míry je odchov trubců podmíněn i genetickými vlastnostmi a stářím matky. Jednotliví členové včelstva jsou na sobě závislí tak, že jeden bez ostatních nedovede plnit svou funkci a následně zahyne (např. osamělá dělnice, matka, či trubec nebo plod). Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce:
- matka – její úlohou je klást vajíčka, čímž zabezpečuje obnovu včelstva
- trubec – jeho úlohou je oplodnit mladé matky; v případě potřeby pomáhá zahřívat včelí plod, díky své vyšší tělesné teplotě, než jakou mají dělnice
- dělnice – vykonávají pro včelstvo všechny ostatní potřebné práce, jako je: vyhledávání a přinášení potravy (nektar, medovice, pyl, voda), zpracovávání medu z nektaru a medovice, konzervování pylu, stavbu plástů, krmení matky, trubců a plodu, střežení vchodu do úlu, úklid a čištění, větrání a udržování správné teploty v úlu a řada dalších činností.
Matka je včelí samička, která má jako jediná z celého včelstva vyvinuté pohlavní orgány (dělnice je mají zakrnělé). Ve včelstvu je obvykle jen jedna a její vývoj trvá díky kvalitní výživě pouze 16 dní. V přírodě matka žije maximálně 5 let, obvykle ale jen 2-3 roky. V říši hmyzu je ale včelí matka obdivuhodná - dlouhověkost a vysoká plodnost (až 2.000 vajíček denně) je vzácná. Od dělnic se liší na první pohled svými většími rozměry. Matky měří 20–25 mm a jejich hmotnost se po vylíhnutí pohybuje v rozmezí 175–240 mg. Oplozená matka váží 225–290 mg. Od dělnice se dále liší tím, že nemá orgány uzpůsobené ke sběru, tedy pylové košíčky, voskotvorné žlázy, ani hltanové žlázy. Matka se také na rozdíl od dělnic nepodílí na pracích v úlu. Své žihadlo má uzpůsobené nejen k obraně (a to pouze v případě konfliktu s jinou matkou; nemá na žihadle protiháčky, proto po bodnutí nehyne, jako je to u dělnic) ale její žihadlo funguje zejména jako kladélko ke kladení vajíček. O matku se musí dělnice soustavně starat. Celý život jí krmí tzv. Mateří kašičkou (výměšek hltanových žláz mladých včel), bohatou na bílkoviny.
DělniceDělnice tvoří ve včelstvu nejpočetnější složku. V době hlavní snůšky se v úlu nachází 30 000–50 000 dělnic, v době zimního klidu 10 000–20 000. Od nakladení vajíčka do vylíhnutí včely uplyne 21 dní. Na jaře a v létě se dělnice dožívá přibližně jen 6-8 týdnů. Prostě se upracuje k smrti... Včely narozené koncem léta a na podzim jsou tzv. dlouhověké - přežijí celou zimu, t.j 6-8 měsíců. Jsou to samičky, které mají nevyvinuté pohlavní orgány, a proto se nemohou spářit s trubci. Dělnice vyrůstají do velikosti 12–14 mm a jejich hmotnost se pohybuje okolo 100 mg. Líhnou se z oplodněných vajíček v dělničích buňkách, kterých bývá na 1 dm2 přibližně 400.
TrubecTrubec je včelí sameček. Ve včelstvu jich může být několik set až pár tisíc, ale nejčastější množství je okolo 500 trubců. Vývoj trubce je nejdelší - trvá 24 dní. Žije přibližně 6-8 týdnů. Měří 15–17 mm a váží okolo 220 mg. Trubec výborně vidí a je skvělý letec. Mimo to je i cestovatel. Včely vpustí do úlu i cizí trubce, kteří přenocují a letí dál hledat trubčí shromaždiště. Na rozdíl od dělnic a matky nemá žihadlo. Trubci se líhnou z neoplozených vajíček, která matka naklade do trubčích buněk, odlišujících se od dělničích svou velikostí. Trubčí buňky jsou větší než dělničí a na 1 dm2 trubčích buněk jich připadá 270. Trubci žijí zpravidla jen v letním období a jejich počet postupně klesá. Pokud se mu podaří spářit se s matkou, ihned umírá. Na konci léta dělnice z úlu trubce vyženou z důvodu přerušení snůšky v důsledku déle trvajícího nepříznivého počasí. V zimě se tedy trubci v úlech nacházejí jen ve výjimečných případech.
zdroj : wikipedie
Zajímavost ze života včelyNapadlo vás někdy, jak asi vypadá vývoj včely od vajíčka po dospělého jedince? Amerického fotografa Ananda Varmu ano. Ve spolupráci se včelařskou laboratoří univerzity UC Davies natočil úchvatné časosběrné video z prvních 21 dní v životě včely.
Video k vidění ZDE